چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393 - 22 جمادى الثانية 1435 - 23 آوریل 2014
جستجو :
امروز
چهارشنبه
ارديبهشت 1393
3
قمری:22 جمادى الثانية 1435

میلادی:23 آوریل 2014
 
آمار سايت
مهمان : 4
اعضا آنلاین : 0
امروز : 44
ماه : 247
كل : 64412
 
 آزمایشگاه ‌توليد آنتي بادی منوکلونال

منوکلونال آنتی بادی‏ها که ماهیت پروتئینی دارند در سال 1975 تولید شدند و برای اولین بار در سال 1986 توسط FDA به منظور درمان بیما ری های مختلف مورد تائید قرار گرفتند. اولین فراورده در این زمینه، منوکلونال آنتی بادیMuromonab   موشی بود که علیه رسپتورهای CD3 سلولهای T سیستم ایمنی طراحی شده بود. این فراورده با نام تجاری Orthoclone OKT3 در جلوگیری از رد پیوند مورد استفاده قرار می‏گرفت.

امروزه محصولات درمانی و تشخیصی فراوانی از این دسته در بازار دارویی دنیا حضور دارد و بدلیل اختصاصیت این دسته از فراورده ها در درمان بیماری ‏هایی مانند سرطان مورد توجه قرار گرفته‏اند. منوکلونال آنتی بادی‏های موشی معایبی از جمله تحریک ایمنی بدن انسان را شامل می شود، بنابراین جهت مصارف درمانی دارای محدودیت هایی هستند.

از این رو تلاش‏های زیادی صورت گرفت تا این دسته از داروها به آنتی بادی‏های طبیعی انسانی شبیه ‏تر شوند؛ که در نتیجه این مطالعات منوکلونال آنتی بادی‏های کایمریک و سپس انسانی شده و در نهایت منوکلونال آنتی بادی‏های کاملا انسانی وارد بازار شدند. اکنون منوکلونال آنتی بادی‏های تک رشته‏ای و نانوبادی‏ها نیز در مصارف تشخیصی در بازار حضور دارند.

اهداف:

1. استفاده از مهندسي ژنتيك به منظور توليد فراورده هاي بيولوژيك جهت ایمونوتراپی در سرطان‌ها و سایر بیماری‌ها

2. انجام تغییرات مولكولی بر روی آنتی‌بادی‌ها و پروتئین‌های نوتركیب به منظور كاربرد آن‌ها در علم پزشكی و صنعت

3. تولید پروتئین‌های نوتركیب با هدف تولید واكسن برای پیشگیری، درمان و غربال گری بیماری‌ها، به ‌ويژه سرطان، بیماری‌های عفونی و بیماری‌های خودایمن